karasu-kocaali-kuzey-aritma-tesisi-3

Sakarya Büyükşehir Belediyesinin meclis toplantısı ile bir soruna daha çözüm bulunmuş oldu.

Karasu satılık yazlık evleri meşhur olduğu kadar aynı zamanda bu şirin batı Karadeniz mevki sürekli yaz kış artan nüfusu ile de oldukça tanınmış durumda.

Bu kalabalıklaşma artan su ihtiyacını daha çok gündem etmeye yetiyor.

İşte bu noktada Sakarya Büyükşehir Belediyesi devreye girdi ve soruna çözüm bulundu.

Karasu ve Kocaali’de inşa edilecek bir hat bölgeyi daha da rahatlatacak ve 424 kilometrelik içmesuyu hattı ile bölgede meydana gelen popülatif artış hiçbir şekilde sorun yaşamadan tatiline devam edebilecekti.

Karasu evleri özellikle yaz döneminde 700 bin ila 800 bin arasında bir insan hareketliliğini, misafir olarak ağırlıyor.

Bu zamana kadar bu bölgede hiçbir zaman iİçmesuyunda yetersizlik yaşanmadı.

Büyükşehir Belediyesi Olağan Meclis Toplantısında ele alınan onu daha detaylı bir şekilde analiz edilerek, ilave iki gündem ile toplam 58 madde arasında karara bağlandı.

İlçe belediye meclislerinde alınan kararlar doğrultusunda komisyon raporlarının da yer aldığı toıplantıda Karasu ve Kocaali’nin daha lüx bir tatil bölgesi olabilmesi için yeni pek çok proje de görüşüldü.

Sakarya’nın kuzey kesiminde içme suyuna dair herhangi bir sıkıntının oluşmaması için, daha yaşanabilir bir tatil beldesi oluşturmaya gayret ettiklerini ifade eden SASKİ yetkilileri bölgede yatırımlarında devam ettiğini belirtti.

SASKİ yetkililerinden Rüstem Keleş, “Yeni Büyükşehir Yasası ile hizmet alanımıza dahil olan Karasu ve Kocaali ilçelerimizde içmesuyu yatırımları yinelenerek sürücek. Özellikle yaz aylarında nüfus artışı yaşayan Karasu ve Kocaali’nin içmesuyunda yetersizlik sorunu yaşamaması için kısa vadede derin sondajlar açtık ve geçtiğimiz yıl iki ilçemizde de bu yönde sorun yaşanmadı, önümüzdeki yıllarda da yaşanmayacak” dedi.

Bölgeye kazandırılmasına kesin gözüyle bakılan Çamdağı Barajı ve Arıtma Tesisi ve yine aynı zamanda inşası tamamlanmak üzere olan Şerbetpınarı İçmesuyu Arıtma Tesisi ile ilgilide bilgiler verildi.

karasu-kocaali-kuzey-aritma-tesisi-2

SASKİ yetkilileri tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada; “Şehrimizin kuzeyinin içmesuyunda sorun yaşanmaması için projeyi başlattık ve bu bölgede pilot bir alanda inşa edilecek olan Çamdağı Barajı’nın proje aşamasının ardından yapımına geçiliyor. Geçtiğimiz aylarda yine güzide 2 kuzey ilçemiz olan Karasu ve Kocaali’ye yönelik hizmet verecek içmesuyu arıtma hattı ve tesisimizin yapımına başlandı. Çalışmalar ve uğraşlar çok fazla zamana yaymadan hızla sürdürülüyor.

Hedefimiz en kısa zaman zarfında içmesuyu arıtma tesisinin devreye girmesi. Ancak şunu tekrar belirtmekte fayda var ki şu ana kadar ne içme suyu konusunda ne de temiz su konusunda bu zamana kadar bir sorun yaşanmamıştır.” ifadeleri kullanıdı.

Karasuda yazlık sahibi olan herkes yaz döneminde artan nüfus hareketliliğine rağmen bir sorun oluşmaması konusunda bir kez daha uzun yıllar boyunca garanti altına alınmış olundu.

Bu elbette Kuzeye 424 Kilometre boyunca çekilecek hat ile mümkün.

Yeni proje çerçevesinde baş tacı 2 kuzey memleketi olan Karasu ve Kocaali ilçelerine doğrudan oluşturucak olan 424 kilometrelik içmesuyu hattı ve yine 3 içmesuyu deposunun inşasına da başlandı.

SASKİ yetkilileri böylelikle eski hatlarında yeniden yenilenmiş olucağına işaret ediyorlar.

Ayrıca Sakarya’nın kuzeyindeki iki ilçeye yani Karasu ve Kocaali’ye zimmetli ve sadece bu mevkilere hizmet verecek olan entegre bir içmesuyu ağıda böylelikle oluşmuş oluyor.

Bir komplike ağ olan, Çamdağı Barajı ve Şerbetpınarı İçmesuyu Arıtma Tesisi ile birleştirilerek entegre edilmesi planlanan sistem, bölgede içmesuyuna dair 50 ila 75 yıllık bir garantinin de nişanesi.

karasu-kocaali-kuzey-aritma-tesisi-1

Karasu ve Kocaali’de ki pek çok kaynak en temiz su değerlerine sahip ve şehir hayatında alıştığımız suyun dışında bir doğallığa sahip.

Bundan dolayıdır ki, senelerce bölgedeki Melen Çayını Dev metropol İstanbul’a taşıma çalışmaları sözkonusu.

Sakarya -Karasu’da yeni bir yaşam hızlı ve emin adımlar ile yükseliyor, bölgeye mesafeler daha da kısalıyor ve yatırımlar ardı ardına geliyor.

Tabi hal bu iken bütün bu gelişmeler bölgesel bazda hanig konuda olursa olsun karasu satılık daire piyasasına olumlu yönde etki ediyor.

Gözle görülür ve göze gelmeyen veya da yerin altına işlenen pek çok yatırım bu bölgede yükselen yeni hayata da bir tık daha değer katarken, müşteriler – burada yaşayanlar bu hareketlilikten oldukça memnun….