kocaali-kadinlar-plaji-1

Kocaali’de sahil yeniden düzenleniyor.

Özellikle doğası ve Kocaali satılık yazlık projeleri ile ün kazanan bölge adını aynı zamanda Melen çayı ve bakir denizi ile de duyurmayı başaran ender Karadeniz kıyılarından.

Şimdilerde Kocaali farklı bir projenin heyecanını yaşıyor.

Bu güzide ilçenin sahil şeridinde dev bir bölüm ayrıldı ve buraya kadınlara özel plaj ve kumsal yapımına ilişkin çalışmalar başladı.

kocaali-kadinlar-plaji

Kocaali Caferiye mevkinde yapılandırılan Kadınlar Plajı ve Sahil Düzenlemesi Projesi için şimdi yapılacak olan ihale bekleniyor.

Yetkililer bölgeye talebin yoğun olduğunu ve ihale sürecine en kısa sürede çıkılacağını belirtiyorlar.

Konuya dair en son açıklamayı yapan isim Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu oldu.

Toçoğlu yazılı açıklamasında, uzun fizibilite çalışmaları sonucu seçilen Caferiye mevkine dair planlanan kadınlar plajında yoğun ar-ge çalışmalarının sonlarına geldiklerini belirtti.

Projenin aynı zamanda Karasu satılık yazlık piyasasını olumlu yönde etkileyen Sahil Park projesinden daha farklı ve daha dolu bir şekilde donanımlı olacağına kesin gözüyle bakılıyor.

kocaali-kadinlar-plaji-2

Caferiye mevkine sadece kadınlar plajı değil aynı zamanda çocukların oyalanabileceği ve eğlenceli vakit geçirebileceği oyun parkurları, çok seçenekli kafeler, herkese hitap eden çeşitli sosyal alanlar, yürüyüş parkurları, bisiklet yolları, spor alanları ve dinlence bölgeleri yapılacak.

Bölgede sahil düzenlemesi yeşil alanlardan mahrum bırakılmayacak.

Sahil düzenlemesi ve kadınlar plajı dahil yeni yapılacak olan projenin 20 bin metrekare alana yayılması planlanıyor.

Kocaali Caferiye’de yeni bir yaşam alanı inşa ediliyor.

Tesislerle sosyaliteninde yüksek olacağı bu proje Kocaali’yi hem daha seçkin bir hale getirecek, hemde daha tercih edilbilir bir duruma.

Büyükşehir Belediye Başkanı Toçoğlu buradaki plajın yalnızca kadınlara özel bir kumsal olacağını belirtti.

kocaali-kadinlar-plaji-4

Kocaali evleri sakinleri ve tatilciler neye ihtiyaç duyarlarsa duysunlar bu 20 bin metrekarelik alan üzerine kurulu tesis kompleksinde bulabilecekler.

Büyükşehir Belediye Başkanı Toçoğlu aynı şekilde daha önce daha farklı ama benzeri bir projeyi Karasu’da hayata geçirdiklerini ve kullanıma açılan sosyal alanların büyük beğeni topladığını, sahil düzenleme projesinin çok tercih edildiğini belirtti.

Toçoğlu sahilleri daha kullanışlı alanlar haline getirdiklerini ve bilinenin dışında yalnızca denize girilebilen alanlar olarak değerlendirilmesinin yanısıra, ayrıca tatile gelen vatandaşların ve misafirlerin çok amaçlı kullanımına sunulduğuna dikkat çekti.

Yetkililer Kocaali sahil düzenleme ve kadınlar plajı proje alan düzenlemesinin en kısa sürede hayata geçirileceğine değinerek, bu kabilde dizayn ve modern mimariye sahip sosyal alanlar ile Sakarya’ya da yeni, tam donanımlı, kurulu yaşam alanları kazandırıldığına dikkat çekiyorlar.

Bölgenin kıyı kesimine yönelik atılan bu adımlar, sadece o ilçenin değil aynı zamanda il genelinin de turizm değerlerine değer katarak daha tercih edilebilir bir hale getiriyor.

Böylelikle hem il hemde ilçe ekonomisine de büyük katkı sağlıyor.

Bu tür çalışmalar örneklendirildiğin de Sakarya Karasu gibi sahil düzenlemesine tabii olan kıyı şeridlerinin uluslararası standartlara kavuştuğu ve kumsalların her sene Mavi Bayrak almaya hak kazandığı görülüyor.

Bütün bu olumlu faktörler göz önüne alındığında bu tarz projelerin ne denli gerekli olduğu ispatlanmış oluyor.