karasu-kocaali-kuzey-aritma-tesisi-3

kocaali evleri ve karasu evleri için Kuzey Arıtma Tesisi açılışı konusunda tatlı bir heyecan var.

Daha önce de belirtmiştik.

Bölgeye yapılan yatırımın haddi hesabı yok ve tam bir yatırım başkenti haline dönüştü Karasu.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, kocaali evleri ve karasu evleri için hizmete sunulacak Şerbetpınarı İçmesuyu Arıtma Tesisinin, artık faaliyete geçirmeye hazır olduklarını yineledi.

Kocaali’de 3 bin 200 metrekare alan üzerine inşa edildi arıtma tesisi.

Şerbetpınarı İçmesuyu Arıtma Tesisinde geçtiğimiz günlerde son mekanik işlemler ve ince işçilikler yapıldı.

Kuzey bölgesinde kurulu olan içme suyu arıtma tesisi 5,2 milyonluk bir yatırım.

Şerbetpınarı İçmesuyu Arıtma Tesisinin arıtma tankları 440 metreküplük içmesuyu deposuyla tamamlandı ve en son olarak da giriş çıkış noktalarında bağlantıları yapıldı.

Kocaali’nin yüksek bir kesiminde tamamlanan ve konumlandırılan tesis bölgeye pek çok fayda sağlayacak.

karasu-kocaali-kuzey-aritma-tesisi-2

Bu tesis ile birlikte kocaali yazlık ve karasu evleri civarında oturanlar da dahil bölgede ki herkesin musluklarından daha temiz ve daha bol içmesuyu akacak.

Yaz aylarında özellikle karasu yazlık ve kocaali yazlık sakinlerinin bağlı bulunduğu mahallelerde, bölgeye akın eden yerli yabancı turist sebebi ile, zaman zaman yaşanan su yetersizliği ortadan kalkacak.

Zaten karasu satılık yazlık araştırmasında bulunanlar da bilirler ki, su ile ilgili problemler ve sorunlar hayata geçirilmeye hazır olan projenin tamamlanmasıyla artık tarih oluyor.

Bu arada bir bilgi daha verelim.

Yapımına devam edilen ve tam 450 kilometrelik bir mesafe ile ölçülen içmesuyu hattının, yine Şerbetpınarı İçmesuyu Arıtma Tesisi ile entegre olacağı biliniyor.

Şu bir hakikat ki proje çalışmalarının devam ettiği Çamdağı Barajı ile kocaali yazlık, karasu yazlık ve denizköy yazlık sakinlerinin yaşadığı bölgelerde, içmesuyu ile ilgili önümüzdeki uzun yıllar da garanti altına alınmış olacak.

Yani içme suyu ve temiz su konusunda karasu satılık daire seçimi yapanlar çeşmelerini açıp bir ömür boyunca doya doya içebilirler.

Bu konuda hiçbir şelide, herhangi bir sorun yaşanmayacak.

karasu-kocaali-kuzey-aritma-tesisi-1

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu şu ifadeleri kullandı konuya ilişkin:

“Büyükşehir Belediyesi olarak vatandaşlarımıza art arda güzel haberler verebilmenin gururunu yaşıyoruz.

Yakın bir zamanda çalışmalarımızı tamamlayarak, kuzey bölgemizi yüksek teknolojiye sahip bir arıtma tesisiyle buluşturacağız.

Ekiplerimiz çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Mekanik aksamdaki son işlemler ve tesis binamızın ince işçiliklerinin de tamamlanmasının ardından testlere başlayacağız.

Kocaali’nin yüksek bir kesiminde yer alan tesisimizin hizmete alınmasıyla birlikte kocaali yazlık ve karasu evleri civarında oturan hemşerilerimizin muslukları daha temiz akacak ve yine her zaman olduğu gibi gönül rahatlığı ile içebilicekler.”

Şehrimizin sahip olduğu ileri teknoloji arıtma tesisleri, inşa ettiğimiz uzun ömürlü isale hatları ve hayata geçirilen alternatif içmesuyu kaynak sağlama projeleri ile şehrimizin içmesuyu geleceğini garanti altına alınmış olundu.” dedi.

karasu-maden-deresi

Zaten kocaali dev metropol istanbul’a getirilmeye hazırlanan Melen Çayı’nın bulunduğu güzide bir mevki.

Şunu belirtmekten hep gurur duyduk.

Elbette Bütün bu yatırımlar karasu satılık yazlık piyasasını da olumlu olarak derinden etkiliyor, büyük bir markalaşmayı beraberinde getiriyor.