kocaali-karasu-icme-suyu

Karasu ve Kocaali’nin içmesuyu artık garantilendi.

Karasu ve Kocaali’nin içmesuyunu ve ve varolan temiz suyun geleceğini garanti altına alan yeni proje için start verildi.

450 kilometrelik içmesuyu hattının ilk kaynak töreni gerçekleştirildi.

Kocaali yazlık ve karasu yazlık sahipleri, artık temiz sularının garanti altına alan bu proje ile herhangi bir problem ile karşılaşmayacaklarının garantisi altındalar.

Sakarya Büyükşehir Belediyesince Karasu ve Kocaali’de inşa edilen 450 kilometrelik içmesuyu hattı ve 3 içmesuyu deposuna ilk kaynak törenle vuruldu.

Karasuda ve kocaalide yazlık sahipleride törende hazır bulundu.

İlk etapta Karasu Sahilpark’ta düzenlenen programa belediye başkanları, ilçe başkanları, muhtarlar, STK temsilcileri ve karasu kocaali yazlık sahipleri katıldı.

Keleş : “Bölgenin içmesuyu 50 yıl garanti altında”

Programın açılış konuşmasını SASKİ Genel Müdürü Rüstem Keleş yaptı.

Keleş: “SASKİ olarak suya hizmetin bütün yaratılmışlara hizmet olduğunu benimsedik. Bu perspektifle gece gündüz demeden şehrimizin dört bir tarafında bu şehrin içmesuyu ve atıksu geleceği için çalışıyoruz. Genel müdürlüğümüzün uzun zamandır üzerinde çalıştığı, gerçekten bütçe ve kapasite olarak çok büyük bir çalışmanın ilk kaynak törenini bugün gerçekleştiriyoruz. Karasu ve Kocaali ev sahipleri adına, ilçelerimiz için planladığımız çalışmalarımızın en önemlisi bu içmesuyu hattı projesiydi. İki ilçemiz için yaklaşık 450 kilometrelik bir hat çalışması yapacağız. Şerbetpınarı İçmesuyu Artıma Tesisinden temin edeceğimiz su, inşa edeceğimiz bu hatla Karasulu ve Kocaalili hemşerilerimizin musluklarına ulaşacak. Biliyoruzki 50 yıl bu bölgede hiçbir şekilde içmesuyu sorunu yaşanmayacak” dedi.

Ekşioğlu inşaat kocaali melis evleri sakinleri bilirlerki buradaki melen çayı, zengin mineralli suyu bakımından herkesin gözdesidir

İlçe belediye başkanları ve kocaali yazlık sakinleri SASKİ ve Büyükşehir’e teşekkürlerini sundular.

Kocaali Belediye Başkanı Ahmet Acar, “Karasu ve Kocaali’nin geleceğinde çok önemli bir konunun önleminin şimdiden alınması çok önemli. Bölgedeki su sorunu ortadan kaldıracak olan yatırımları bölgemize kazandırdıkları için Büyükşehir Belediye Başkanımız Zeki Toçoğlu ve SASKİ’ye çok teşekkür ediyorum” diye konuştu. Karasu Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu ise, “Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Zeki Toçoğlu 2014 yılından bu yana ilçemize çok büyük hizmetler yapmıştır. Sahilpark, Kültür Merkezi, baraj, içmesuyu ve atıksu arıtma tesisleri. Bugün ise ilk kaynağını yapacağımız içmesuyu isale hattımız bölgemizin içmesuyu problemini ortadan kaldırıyor. Bu proje ile Karasu ve Kocaali’nin su problemine bence 100 yıllık bir çare olacak. Sayın Zeki Toçoğlu ve SASKİ çalışanlarına çok teşekkür ediyorum” dedi.

Yetkililer kuzey bölgesine yatırımın devam edeceğini belirtirken, milletvekilleri ise: “Kuzey bölgesi parlayan bir yıldız” ifadesini kullandılar.

Söz alan millet vekilleri: “Kuzey bölgesi, yatırım alanında, endüstri alanında Türkiye’nin sayılı bölgelerinden biri haline gelmiş durumda.Tüm çalışanlara çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Yetkililer Karasunun tüm içmesuyu altyapısını yenileneceğini belirtirken, Kocaali içinde aynı çalışmaların ortaklaşa sürdürüldüğünü belirtti.

450 kilometrelik hat, inşasında Kuzey’e yatırımlar hız kesmeden devam edecek.

Kocaali evleri için devam etmekte olan projelerin maliyeti 500 milyon lirayı buldu.

450 kilometrelik hat, inşasında sona yaklaşılan Şerbetpınarı İçmesuyu Arıtma Tesisi ve proje aşamasındaki Çamdağı barajı ile entegre olacak.

Şerbetpınarı İçmesuyu projemiz, Çamdağ Barajımız, Karasu Atıksu Arıtma Tesisimizin yanında Kocaali ilçemizin kanalizasyon altyapısıda yenileniyor.

Yine proje çerçevesinde Kocaali’de Atıksu Arıtma tesisi de inşa ediliyor.