karasu-evleri-3

Sakarya Karasu bu kış vakti itibari ile bile ilçe sınırları dahilinde özellikle doğa ile başbaşa kalmak isteyen turizimcileri ağırlamakta.

Bu bölgede ister yaz ister kış olsun turizimcilere yönelik pek çok aktivite var ve cezbeden pek çok seçenek mevcut.

Sakarya’nın batı karadeniz bölgesi olan Karasu hep bu zaman kadar deniz turizmi ile anıldı ve en çok yaz sezonunda yüzbinlerce kişiyi ağırladı mavi baraklı plajında.

Bu zamana kadar hayata geçirilen lüx karasu satılık yazlık projeleri ile bilinen bölge, şimdilerde yeni yeni de olsa diğer doğal güzelliklerinin daha fazla insanın keşfetmesi ile de anılıyor ve bu durum bölgenin sadece deniz turizminden ibaret olmadığını herkese kanıtlıyor.

İlçe olarak her dönem yüzbinlerce turist ağarlayıp deniz turizmi konusunda özellikle hatırı sayılır bir tatil potansiyeline sahip olan bu mevki aynı zamanda çevresindeki alternatif turizim alanları olan şelalesi ile müsemma Maden Deresi, Acarlar Gölü, Acarlar Longozu, Yenimahalle mevki, Küçük Boğaz gibi daha pek çok doğal tabiat harikaları ile görenleri bölgeye çekiyor.

Bu bahsettiğimiz tüm alanlar bölgeye gelen ve biraz olsun kafa dinlemek isteyen herkesi cezbediyor.

Özellikle karasu evleri bu konuda büyük bir yoğunluğun ağırlanmasında büyük pay sahibi.

karasu-maden-deresi-7

Karasu yeşille mavi’nin buluştuğu ve bütün renk tonlarını bünyesinde toplayan muhteşem bir lokasyonda yer alıyor.

Yatırım açısından da harika bir konumdan söz ediyoruz.

Bu güzide lokasyonun sınırları içerisinde bulunan Sakarya Nehri, bölgeye de ilham kaynağı olan pek çok tesisi kıyılarına yerleşik olarak dizilmesini sağlamıştır.

Sakarya Nehrinin tam döküldüğü nokta olarak bilinen Karasu bölgesinde, bu tatlı su Karadenizin o sert tuzlu suyuna karışıyor.

Ancak şu bilinen bir gerçek ki; bölgeyi ziyarete gelen en ağır konuklar bu nehrin kıyısındaki tesislerde ağırlanıyor.

Burada pek çok balık restaurant ve kafe mevcut.

Ayrıca bölgenin balıkçıları bu nehrin kıyısını sert kış koşullarında sığınılıcak bir liman olarak kullanıyor.

Ancak karasuda irili ufaklı teknelerin güvenli liman ihtiyacı, karasuda yazlık sahibi tatilci kesimin gelmesi ile yat marinası ihtiyacını da beraberinde getirdi.

Bu konuda 4’ün üzerinde firma, Sakarya Karasu’da Uluslararası statüye sahip limanın gerisindeki bölgede pek çok kez fizibilite çalışmaları yaptı.

En son Katar firması olan ALRAWI yine bu konuda temaslarda bulunup, bölgeyi kalabalık bir ekiple inceledi.

Bu bölge özellikle her sene mavi bayrağa kavuşan ve karasu satılık yazlık piyasasının gelişmesine katkıda bulunan 28 kmlik plajı ile meşhur.

Çünkü plaj genelinde yine bir doğa harikası olan kristal kum var, ve denizde ne bir yosun nede çakıl taşları sözkonusu….

Zaten bu mevkide sahil, en ve genişlik açısından yer yer 100 metreyi buluyor.

Yer yer 100 metreyi bulması, ve bu kısmın deniz suyundan ayrı olan açık hava kumsalı alanının olması, karasuda yazlık sakinlerini cezbeden ve özellikle de karasu satılık daire arayanları buraya çeken bir başka nokta.

Çünkü insanlar yeri geldiğinde şezlonglarda, yeri geldiğinde bu doğal kumda kendine kolaylıkla yer bulabiliyor.

karasu-satilik-yazlik

Karasu satılık yazlık arayışında olan herkes şunu çok iyi biliyor ki; her ne kadar yazlık denilse de, buraya doğalgazın örümcek ağı gibi döşenmiş olması, ilçede her mevkide kışlık yaşanabilir alanları beraberinde getirmiş ve yazlık lüx projeleri aynı zamanda kışlık dairelere çevirmiş oluyor bir anlamda.

Aynı zamana tekrar doğal güzelliklerden bahsedecek olursak, karasuda yazlık sahibi olmak demek bu doğal güzelliklerden bir yer ayırt etmek demek diyebiliriz.

Muazzam derecede olağan üstü doğal güzelliklere ev sahipliği yapan Sakarya Karasu’da bu alanların pek çoğu için birinci derecede SİT alanı sıfatı uygun görülmüştür.

Yani bir anlamda milli park özelliği atfedilerek koruma altına alınmıştır.

Bu şirin batı Karadeniz ilçesinde sit alanlarına hangi bölgeler mi giriyor?

Karasuda yazlık sakinlerinin sıkça ziyaret ettiği mekanlar olan Melen Çayı – Acarlar Longozu – Maden Deresi – Sakarya Nehri ve civarı ve Sülüklü Göl – Poyrazlar daha pek çok Göl mekanı, bu alanların dahilindedir.

Elbette turizm açısından bir tesisin donatısı da çok önemlidir.

Bu saydığımız mekanlar ve daha pek çok ormanlık alanın içerisinde çok sayıda yürüyüş – koşu – bisiklet alanları, mesire mekanları -, olta balıkçılığı için müsaitleştirilen alanlar, çok sayıda endemik bitki türü, hayvan çeşitleri, ağaç türleri, tekne turları ve doğa yürüyüşleri, için treking güzergahları olanaklar halinde tanınan imkanlardandır.

Yeşil ile mavinin buluştuğu bu güzide mevkide sonbahar ayrı tonlarda – kış ayrı tonlarda ve bahar ile yazda ayrı tonlarda şekilleniyor.

karasu-maden-deresi-1

Pek çok fotoğrafçı ve aktivist burada kadraja aldıkları görüntüleri, dünyaca ünlü seyahat dergilerinde montajlayarak o ayın sayısına yetiştiriyorlar.

Bu şirin mevkiye gelen herkes tüm bu bölgesel güzelliklerden faydalanarak, doğasıyla, havasıyla ve muhteşem manzaralarıyla güzel bir tatili bir arada yaşamak istiyor.

Bundan dolayıdır ki bölgeye gelen turizimcilerin geleneksel kültürleri artık bir şekle bürünmüş ve otomatik olarak hep aynı geleneksel seyirde ortaya çıkıyor.

Gelenler ilk etaplarda hem huzurlu hemde keyifli bir ortamda muhteşem bir tatili geride bırakırken, bir yandan da dönüş vakitleri gelmeye yakın karasuda satılık yazlık ve lüx havuzlu sitelerdeki evleri her yönü ile araştırıyorlar.

Gelen tatilcilerin her sene tekrarlanan bu geleneksel araştırması aynı zamanda kanıksanmış bir durum ile beraber bir mantaliteyi de gün yüzüne çıkarıyor.

Yerli turistin hafızasındaki genel kanı şu hem tatil hem yatırım!

www.karasusatilikyazlik.gen.tr