viking-projesi-5

Konuya hemen ortasından başlamak gerekir ise bakanlık onayladı ve Karasu Limanı resmen faaliyetine en üst düzeyde başlamış oldu.

Peki bakanlığın onayına ne gerek vardı diyen vatandaşlarımız olabilir ancak Sakarya Karasu’da yükseltilen büyük Liman bildiğiniz türden değil…

Pek çok farklı statüye sahip!

Ve aynı zamanda bu mevkide kurulu olan limanın karasu evleri daire projelerine etkisi yadsınamaz bir gerçek.

viking-projesi-3

Şimdi konuyu daha da aydınlatalım.

Artık Karasu Limanın’da faaliyet zamanı olduğunu belirten İÇTAŞ Şantiye ve İşletme Müdürü Gökçen Erdem, limanın bittiğini ve çalışmaya faal bir şekilde hazır hale geldiğini belirtti ve ekledi; “Bakanlıktan beklediğimiz onay en sonunda geldi”

Peki yetkililerin ifadesi ile bunun anlamı ve önemi neydi?

Bu ifadenin anlamı Sakarya Karasu ilçesinin artık bir gümrük kapısı oluşu idi.

Karasu artık bir gümrük kapısı olarak bilnecek.

Gümrük memurluğu – x-ray donanımı – tarım bakanlığı birimleri ve benzer daha pek çok Uluslar arası statü için zorunlu olan birimin ve kamu kurumunun görevlendirilmesi de çok kısa bir sürede sonuçlanacak.

viking-projesi-harita-2

Yetkilierden İÇTAŞ Şantiye ve İşletme Müdürü Gökçen Erdem; “Yeni yılla birlikte limanımız çalışmaya başladı. Bir aksilik olmadığı taktirde ithal ürünler getiren ilk yük gemisi 5 Ocak’ta yük boşalttı. İlk ihracatı da Karasu’da kurulu Gazi Metal 13 Ocak’ta gerçekleştirecek” açıklamasında bulundu.

Bu liman elbette sadece yük veya loistik amaçlı değil!

Yetkililer önemle şu kuralın altını çiziyor ve defaten söylüyor;”Yolcu da taşınabilir”

Evet herhangi bir yanlış anlaşılma yok.

Daha önce karasu satılık yazlık araştırmasında bulunan pek çok müşterimiz sadece karayolu ile geliyordu. Ancak şimdilerde feribot seferleri ve Uluslar arası taşımacılıkta gündemde…

Daha önce de dünyaca ünlü bir Katar firması olan ALRAWI şirketi karasu marina projesi için gelmişti.

Şimdi bu konuyu da açacak olursak şunları belirtmemiz mümkün…

Yetkilierden İÇTAŞ Şantiye ve İşletme Müdürü Gökçen Erdem, Karasu Limanından sadece yük veya ro ro gemilerinin değil aynı zamanda olası bir talep halinde yolcu gemilerininde sefer yapabilmesinin mümkün olduğunu ve Karasu Limanının bu unsura uygun olarak dizayn edildiğini ifade etti.

Erdem; “RoRo gemilerinin yanı sıra Rotaks tipi TIR ve yolcu taşıyan gemiler de var.

eksioglu-city

Ukrayna gibi ülkelere vize zorunluluğu olmaması çok önemli ve ilk etapta bu ülkeye günlük gidiş-geliş talepleri söz konusu.”dedi

Yani anlayacağınız Karasu Limanı çok ama çok kısa bir süre içerisinde ülkenin en önemli bir limanı özelliğini kazanmıştır.

Bir de buna karasu satılık daire projelerinin nasıl etkileneceğini düşünün.