karasu-evleri-2

Karasu’da yaşam son günlerde çeşitli organizasyonlar ile yükseldiği gibi aynı zamanda kalıcı olarak hayata geçirilien kültür sanat faaliyetleri ile de daha kaliteli bir hale geliyor.

Aynı zamanda kentte bir kültür devriminin yaşandığıda aşikar.

Yeri geliyor Karasu Halk Eğitim Merkezi faaliyetleri ile göz dolduruyor, yeri heliyor devlet hastahanesi Kan bağışı kampanyasına yoğun ilgi ile cevap veriliyor, yeri geliyor halk oyunları ile uluslararası camialara gösteriler düzenleniyor.

Burada sosyal sorumluluk projelerinden tutunda sağlığa kadar pek çok alanda bir gelişmişlik yaşanırken, aynı zamanda kültürel faaliyetlerede evsahipliği anlamında geniş destek veriliyor.

Karasu evleri özellikle kalıcı yaşama dair pek çok kişiyi burada tercihen ağırlarken, bu projelerle daha da değerleniyor.

Bu şirin batı karadeniz İlçesi normalde yatırımlar ve tatil ile adından söz ettirirken şimdilerde şöyle bir baktığınızda Belediyenin konferans salonunda ayda bir etkinlik gerçekleştirildiği görülüyor.

KARGEM-Karasu-Halk-Egitim-Merkezi-1

Bu size çok hitap ediyor veya etmiyor olabilir ama yakın ilçeler bakıldığında böyle bir duruma dahi rastlanmadığını fark ediyorsunuz.

Yine bakıyorsunuz ünlü sanatçılar yaz kış demeden konserler düzenliyorlar.

Klarnet çalan sanatçılar ve öğrencileri kendi resitallerini veriyor tanıtım amaçlı.

Yine organizatörlerin sponsorlar bularak burada biletleri daha ucuza maal edip türkiyemizin isim yapmış beğenilen sanatçılarını bu güzide ilçede ağırladığını da görmekteyiz.

KARGEM

Tiyatrolar hakeza yine aynı şekilde sahne alıp daha çok gösteri sunmaya başladılar.

Hatta tiyatral eğitim anlamında bir kurs dahi açıldı.

Sirk gösterileri mevcut oluyor.

Büyükler kadar minikler de büyük ilgi gösteriyorlar.

Yazın haricinde kışında spor aktiviteleri düzenleniyor.

karasu-satilik-yazlik-gen-tr-5

Karasu Sahil Park’da Bir Kış Vakti

İlçede yeni yapılan ilk ve tek AVM olma özelliğini taşıyan, ve ünlü markaları karasu yazlık sakinleri ile buluşturacak olan dev yapıda bu yaz hizmete giriyor.

Yine yakın zamanda bir sinema açıldı.

Gençler ve burada okuyan öğrenciler vizyondaki filmleri tüm Türkiye ile birlikte aynı anda Karasu’da da izleyebiliyor.

Eğitim anlamında Sakarya Üniverisitesine bağlı olarak Karasu Meslek Yüksek Okulunun yanı sıra, hemşirelik sağlık meslek yüksek okulu ve fen liseleri mevcut.

Öğrenciler her anlamda her geçen gün büyük potansiyel oluşturmaya başladı.

Zaten İstanbul’a da yakın olması hasebi ile aileler gönül rahatlığıyla çocuklarını güzide memleketimize okumaya gönderebiliyorlar.

3-kopru-kuzey-marmara-otoyolu-6

3. Köprü Yolu ve Kuzey Marmara Otobanı

Özellikle İstanbul ile Sakarya – Karasu arası mesafe yeni yapılan yolla 1 saate kadar düştü.

Yani 97 kilometre.

Bu dikkat çekici unsurda karasu satılık yazlık tercihinde çok büyük bir etken oluyor.

Terkar sosyal hayata dair gelişmelere bakıldığında şimdilerde Karasulu hemşerilerimizin mutlak girişimleri sonucu gündeme gelmiş bir başka projede Sosyal Gelişim Merkezi olarak karşımıza çıkıyor.

Projenin bitiş tarihi olarak bir daha ki sene gösterildi.

Karasu Sahilpark civarında ki gibi pek çok boş araziye yetkili makamlarca spor sahaları ve sportif egzersizler için aletlerle donanmış sahalar yapıldı.

Hatta ötle bir noktaya gelindi ki tenis kortu dahi ilçede mevcut.

Sakarya genelinde ilçeler bazında Karasu ve civarının bölgeye ne denli bir gelişmişlik kattığını görmek için sadece bütün bu olup bitenleri izleyerek bile bir fikir sahibi olabilirsiniz.

karasu-satilik-yazlik

Bu organizasyonlara etkinliklere ilgi hat safhada ve sadece yöneticiler değil Karasu evleri hane halklarıda bu konuda geniş katılım gösteriyor.

İlçenin kütüphanesi yaşlı genç herkesi ağırlıyor.

Bu güzide memlekette sosyokültürel etkileşim gelişimi beraberinde tetikliyor ve bu unsur il genelinde Merkez dışında hiçbir ilçede bu kadar geniş kapsamlı değil.

Fakat şu da gözle görülemeyecek kadar değil dedimiğiz bir konu var o da yolların biraz daha kullanışlı hale getirilmesi.

Belediye yetkilileri konuya dair komple bir çalışma başlatılacağına dair bilgiler vererek, pilot bir uygulama olmayacağını ve ilçe genelinde sürekli çalışmalar ile yolların düzeltileceğini ifade ediyorlar.

karasu-satilik-yazlik-2

Kalıcı yaşama dair büyük uğraşların mükemmeliyet derecesinde sonuçlar verdiği ilçe artık sadece karasu satılık daire projeleri veya doğal güzellikleri ile değil aynı zamanda sosyokültürel hayat ile de adından söz ettiriyor.