karasu-meslek-yuksek-okulu-karasu-myo

Karasu Meslek Yüksekolu

Fen lisesi için yeni bir fırsat!

Karasu yetkilileri ilçemizde atıl vaziyette bulunan eski hastane binası ve ait alanın, Fen Lisesi, Sosyal Bilimler Lisesi gibi eğitim alanlarına dönüştürülebileceğine işaret ettiler.

Karasu evleri sakinlarini yakından ilgilendiren konuya dair hazırlanan rapor Sakarya Valiliğine iletildi.

Karasu kaymakamı Şafak Gürçam tarafından hazırlanan raporda, ilçede ortaröğretim alanın da okur öğrenci sayısının hem fiziki şartlarda hemde değişik sahada sürekli artışta olduğuna dikkat çekildi.

Yani anlayacağınız karasu satılık yazlık daire kültürü, nüfusun artışıyla daha kalıcı hale geliyor.

Tekrar eğitime dönecek olursak…

İşte rapora yansıyan analiz edilen konular şu şekilde ifade edilebilir.

İlçede totalde 6 ortaöğretim kurumu bulunmakta

karasuda daire ve ev talebinin artmasına neden olan eğitim alanındaki atılımların artışı, derslik sayısınıda gündengüne daha fazlalaştırıyor ve karasu yerleşik yaşamında nüfus artışı artık olağan hale geliyor.

Şehit Üsteğmen İbrahim Abanoz Anadolu Lisesi, Atatürk Anadolu Lisesi, Karasu Anadolu Lisesi bunlardan sadece derslik sayısında artış olanlar.

Karasu genelinde bini aşkın öğrenci Anadolu Liselerinde eğitim görmektedir.

İlçe genelinde Anadolu liselerinde derslik başına düşen öğrenci sayısı 41’dir.

2018 yılında liselere kayıt yaptıracak öğrenci sayısı 800’ü aşkın.

4+4+4 sistemiyle beraber 2019 yılında bu sayı 1.265 kişi olacak.

Bölgenin özellikle son zamanlarda gerek stratejik gerekse yatırımlar sebebiyle göç almasıyla, karasuda yazlık kültürünün haricinde yerleşik yaşamda karasu evleri için kaçınılmaz bir gelişimi zorunlu kılıyor.

Bu durum gözardı edildiğinde dahi 2020 yılındaki mevcut tablo ile derslik başına düşen öğrenci sayısının 2 katına kadar çıkabilceği öngörülüyor.

Karasu İlçesi, kuzey ilçelerie göre, Kocaali , Ferizli ve Kaynarca ilçelerinin toplam nüfusuna yakın bir nüfus popülasyonuna sahip.

Ve karasuda satılık yazlık yaşamın yanısıra artık günlük yaşamında iyiden iyiye geliştiği bölge aynı zamanda iş olanakları açısından da genişliyor.

İlçe, savunma sanayi alanı olarak belirlenmesinin ardından bölge açısından yükseliş daha hızlı oluyor.

Yine bu bölgenin turizm, liman – demiryolu- kuzey marmara otobanı üzeri gibi önemli ticaret ve kültürel alanlarda yer alması sürekli olarak göç almasını kaçınılmaz kılıyor.

Hal böyle olunca karasuda satılık daire fiyatları artışlarda oldukça ilerilerde seyrediyor.