vira-bismillah

Denizlerde av yasağının bugün itibariyle son bulmasıyla”Vira Bismillah” diyen Karasulular zaten önceden sezona hazırlıklıydılar.

Kararsulular, günler öncesinden ağlarını hazırlarken bu güzide mevkiye yerleşerek kendilerine yoğun ilgi gösteren karasu yazlık sahiplerinin balığı ilk elden aldıklarını belirttiler.

Teknelerine bakım yaparak balıkçılarla birlikte denize açılan karasu ev sahipleride balığa çıkmanın heyecanı içerisinde.

Balıkçılar “Bu yıl çok daha yüksek bir beklentiye sahibiz. Yılbaşına kadar hamsi bolluğu olacağını düşünüyoruz. Bunun yanı sıra da Karadeniz’de palamut bolluğu yaşanacağını düşünüyoruz. Tam 4 aydır ağlarla, teknelerle uğraşıyoruz” dedi.

Sadece karasu’da değil Sakarya genelinde hazırlıklar tamamlandı.

Karasu Su ürünleri Kooperatif Başkanı Şakir Şen, gazetecilere yaptığı açıklamada: “Ağustos 15 itibariyle çapari ve palamut avcılığı revaçtadır.

“Çapari avcılığındaki değerlendirmemize göre, bu yıl palamut diğer yıllara nazaran daha bol olacak. Bol olunca da balığın ucuzlayacağını ve vatandaşların bu yıl balığı daha ucuza yiyeceğini tahmin ediyoruz. Balıkçılarımız hazırlıklarını tamamladı ve sadece ‘Vira Bismillah’ demek için 1 Eylül’ü bekliyorlardı.” şeklinde konuştu.

Balıkçı Mehmet Güdük de, ağların ve teknelerin bakımını yaptıklarını ifade ederek, “Hazırlıklarımızı bitirdik ve son rötuşları yapıyoruz. Bu yıl ki emareler çok iyi ve iyi balık olduğunu gösteriyor. Şu an bol bol palamut görünüyor. Geçen yıla oranla bu yıl daha iyi olacağını tahmin ediyoruz.” ifadesini kullandı.