Toyota-Türkiye-logo

Bmc Ve Bmw‘den Sonra Şimdide Toyota

Sakarya’daki otomobil üreticileri Karasu Limanı‘nın açılışı için bekliyor.

Toyota Türkiye CEO’su Hiroshi Kato, yapımı devam eden Karasu Limanı’nın kendileri için stratejik anlamda çok önemli olduğunu ve sürekli takip ettiklerini söyledi.

Toyota Türkiye CEO’su Hiroshi Kato Rusya’yla ticaretin artmasıyla limanın öneminin stratjik açıdan ve karadeniz pazarı açısından daha da artacağını söyledi.

Toyota Türkiye CEO’su, yıl sonunda başlanacak olan Toyota C-HR modelinin üretimi için’de 2 bin kişinin istihdam edileceğini söyledi.

 

CEO Hiroshi Kato, Sakarya’nın Arifiye İlçesi’ndeki fabrikada düzenlenen iftar yemeğinde gazetecilerle bir araya geldi.

Hiroshi Kato, “Sizlerde biliyorsunuzki, halen Corolla ve Verso modellerinin üretimini gerçekleştirmekteyiz.

Yıl sonunda yeni üçüncü bir modelle Toyota Türkiye pazarı ile birlikte karadeniz ve doğu blokunada yeni ürün gamıyla merhaba diyecek.

Artık Toyota C-HR’ı da üretiyor olacağız.

C-HR, Türkiye’de üretilen ilk hibrit araç ve ilk crossover model olacak.

C-HR ile birlikte yoğun bir şekilde işe alım ve eğitim faaliyetlerimiz sürüyor.

Gereken eleman ihtiyacımız halen devam ediyor.Ama halen ihtiyaç sözkonuu olduğu için yeni arkadaşlar işe almamız gerekiyor.” dedi.

Hiroshi Kato, 2017 yılında fabrika olarak tam kapasiteyle üretime geçmeyi planladıklarını ifade ederek, “Yıllık üretim kapasitemiz 150 bin adetten 280’e yükseldi. 2017 yılında tam kapasiteyle üretime de merhaba diyeceğiz.

Bu proje için gerçekleşen 350 milyon Euro’luk ek yatırımla birlikte, toplam yatırım tutarımız 1.7 milyar Euro’ya erişmiş olacak” dedi.

Sakarya’nın Karasu İlçesi’nde inşası devam eden Karasu Limanı’nın stratejik anlamda önemli olduğunu belirten Kato:

“Karasu Limanı sadece Toyota için değil, bölgedeki diğer otomobil üreticleri ve pazarın sağlığı ve daha hızlı yürümesi içinde çok stratejik bir liman.

O yüzden özellikle kuzey bölgeleri için Rusya ve Ukrayna gibi yerler için Karasu Limanı’nı kullanmak bizim için çok değerli. Rusya’yla ticaret şu an çok iyi değil. Rusya’yla olan ticaretin arttığı noktada bu limanın stratejisi daha artıyor olacak.biz bunu gözardı etmeme kararı alarak, hem üretimde hemde üretim sonra ticari anlamda Karasu Limanını yakından takip ediyoruz”dedi.

Hal böyle olunca da karasu daire, karasu yatırım, karasu arsa ve karasu ev sahiplerinin mülkleri çok daha fazla değer kazandı.